Urządzenia
Rozdzielnia elektryczna – Czym kierować się przy zakupie

Rozdzielnia elektryczna – Czym kierować się przy zakupie

Rozdzielnia jest kluczowym elementem całej instalacji elektrycznej. Należy więc dobrze zastanowić się, który model wybrać podczas zakupów. Idealnie dobrana skrzynka zapewnia niezawodność oraz stały przesył prądu.

Przeznaczenie skrzynki elektrycznej

Pierwszym pytaniem, na jakie trzeba odpowiedzieć w trakcie wyboru, jest: gdzie urządzenie ma się znaleźć? W zależności od tego można wybrać całkowicie odmienne modele. Dla przykładu skrzynki elektryczne zasilające zakład przemysłowy i montowane na zewnątrz budynku będą znacząco różnić się od rozdzielnic dla domów jednorodzinnych, które znajdą się w wiatrołapie. Dlatego właśnie od ustalenia przeznaczenia rozpoczyna się każdy zakup.

Skrzynki elektryczne – podział ze względu na montaż

Duże rozdzielnice są zazwyczaj wolnostojące. Wobec tego sprawdzają się najlepiej jako element sieci przemysłowej lub dużych obiektów publicznych, a ich montaż przeprowadza się na zewnątrz. Mniejsze skrzynki elektryczne są pod tym względem wszechstronniejsze. Można je zamontować zarówno na tynku, jak i pod nim. Modele natynkowe są niezwykle proste w montażu, jednak zajmują więcej miejsca. Dlatego w domach i mieszkaniach, w których liczy się oszczędność przestrzeni, warto zainwestować w podtynkowe skrzynki elektryczne. Wówczas nawet mały przedpokój da się znacznie lepiej zagospodarować przestrzennie.

Kwestia bezpieczeństwa skrzynek elektrycznych

Rozdzielnia musi spełniać szereg wymagań pod kątem bezpieczeństwa. Warto więc spojrzeć, czy jest ona zgodna z normą PN-EN 60439-3. Spełnienie opisanych w niej wymogów gwarantuje, że skrzynka elektryczna będzie chronić przed porażeniem, a także przepięciami czy przeciążeniem.

Oprócz tego poleca się sprawdzić stopień ochrony IP. Wskazuje on na możliwości instalacyjne rozdzielnicy. Symbolem IP31 oznacza się skrzynki elektryczne o przeznaczeniu wewnętrznym, w miejscach suchych oraz ogrzewanych. Z kolei IP54 wskazuje na modele nadające się do montażu na zewnątrz budynków, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na zapylenie i zawilgocenie. Dodatkowo można spojrzeć na materiał, z jakiego została wykonana skrzynka. Poliwęglan jest przeznaczony do modeli zewnętrznych, a do wewnętrznych ABS.

Rozdzielnia

Stosunek ceny do jakości skrzynek elektrycznych

Skrzynki nie muszą być drogie. Wręcz przeciwnie. Dobrze zaprojektowane modele wyróżniają się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Najmniejsze modele można zdobyć już za kilka złotych. Największe – ale też najbardziej wydajne i znacznie lepiej zabezpieczone – kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Warto porównać ceny różnych producentów za podobne do siebie modele.

Sklep.doko.pl – szeroki wybór profesjonalnych rozdzielnic

Wszystkie wspomniane modele oraz producenci znajdują się w naszej ofercie. Zadbaliśmy o to, aby do asortymentu trafiły wyłącznie profesjonalne urządzenia. Sklep.doko.pl jest gwarantem otrzymania produktu o wymaganych parametrach, solidnej konstrukcji oraz niezawodnym działaniu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości na temat tego, który model najlepiej sprawdzi się w danym miejscu, zachęcamy do skontaktowania się ze specjalistami. Podczas rozmowy doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania.

1

1 thoughts on “Rozdzielnia elektryczna – Czym kierować się przy zakupie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *