Biznes
Jak unikać oszustw ze strony pracowników? Pomogą Ci w tym rozwiązania antyfraudowe

Jak unikać oszustw ze strony pracowników? Pomogą Ci w tym rozwiązania antyfraudowe

Istnieje wiele metod zapobiegania kradzieżom i wszelkiego rodzaju innym oszustwom w miejscach pracy. Niestety, większość z nich jest nieskuteczna. Wydaje się, że jedynym godnym uwagi rozwiązaniem jest zastosowanie najnowocześniejszych metod. Najnowsze rozwiązania antyfraudowe – https://positiveretail.pl/ – pozwalają skuteczniej chronić się przed nieuczciwymi pracownikami. Sprawdź, na jakiej zasadzie one działają.

Rozwiązania antyfraudowe – konto dla każdego pracownika

Pierwszą i podstawową kwestią jest stworzenie zsynchronizowanego systemu dla pracowników, w którym każdy z nich ma swoje indywidualne konto. Jest to sposób na to, aby pracownicy przestali być anonimowi. Jeśli mowa o dużych firmach, w których pracują dziesiątki, a czasem nawet setki pracowników, nie jest możliwe, aby menadżer znał wszystkich. Dlatego też, tak ważne są konta, które pozwalają rozpoznawać pracowników.

Najważniejsze jest to, że jeśli pracownik wykonuje czynności tylko po zalogowaniu, zawsze wiadomo kto wykonał daną operację. Dlatego też, oszuści przestają być anonimowi.

Wydawać by się mogło, że dość łatwo jest jednak obejść zabezpieczenie polegające na logowaniu. Wystarczy bowiem poznać hasło do konta innego pracownika i dokonać oszustwa będąc zalogowanym na cudze konto. Jednakże, najnowocześniejsze rozwiązania antyfraudowe zabezpieczają także przed taką ewentualnością. Pomaga w tym centralny monitoring, do którego podłączony jest system pracowniczy. Działa to w ten sposób, że wszelkie operacje, które są niestandardowe, są zapisywane na nagraniu i odpowiednio oznaczane. Dzięki temu menadżer nie może ich przeoczyć.

Rozwiązania antyfraudowe – odpowiednie programowanie

Ważne jest, aby systemy działające w ramach rozwiązań antyfraudowych były dobrze zaprogramowane. Od razu należy podkreślić, że ich programowanie nie jest niczym trudnym. Chodzi tutaj o wybór operacji, które system powinien rozpoznawać jako niebezpieczne, czy też przynajmniej podejrzane. Rzecz w tym iż to menadżer samodzielnie ustala, które operacje mają być specjalnie oznaczane przez system.

Nieuniknioność kary

Ważne jest, aby informować pracowników o rozwiązaniach antyfraudowych. Rzecz w tym, iż działają one przede wszystkim po to, aby nikt nie czuł się bezkarny. Jeśli pracownik ma świadomość tego, że jego postępowanie jest obserwowane, raczej nie znajdzie w sobie na tyle odwagi, by dopuścić się oszustwa. Wie on bowiem, że z dużą dozą pewności zostanie przyłapany an oszustwie.

Oczywiście, prawo pracy, jak i wewnętrzne regulaminy firm przewidują konkretne kary za oszustwa. Niektórym menadżerom wydaje się, że powinny być one maksymalnie surowe. W gruncie rzeczy nie ma to jednak tak naprawdę większego znaczenia. Pracownik bowiem i tak nie przestraszy się kary, jeśli wie, że ma całkiem spore szanse na to, aby po prostu jej uniknąć. Jeśli jednak wie, że szanse na ominięcie kary są niewielkie, nawet jeśli jest ona relatywnie mała, prawdopodobnie będzie się bał oszukiwać pracodawcę.

Warto zauważyć, że większość tradycyjnych rozwiązań nie przekonuje oszustów co do tego, że ich postępki zostaną zauważone. Tradycyjny monitoring bowiem nie cieszy się zbyt dużą skutecznością. Dopiero wtedy, gdy jest on zintegrowany z systemem sprawia, że pracownik, który chce oszukać pracodawcę czuje się zagrożony.

Ograniczenie kompetencji pracowników

Rozwiązania antyfraudowe nie polegają rzecz jasna tylko i wyłącznie na monitorowaniu pracowników. Konieczne są też działania mające na celu ograniczenie ich kompetencji. Chodzi o to, aby realnie uniemożliwić oszukiwanie. Dlatego też, menadżerowie często ustawiają w systemie różne ograniczenia, które dotyczą na przykład cen produktów. Chodzi o to, że poszczególni pracownicy, a nawet kierownicy sklepów, nie mogą bez zgody menadżera zmienić ceny żadnego produktu. Nie mogą oni również ustalać indywidualnie wysokości rabatu.

Warto jednak zauważyć, że menadżer może zdjąć ograniczenia z niektórych kierowników. Jeśli chce, może oczywiście zdjąć je również z wszystkich pracowników. Dowolność jest tu bardzo duża, gdyż system pozwala na różnorodne kombinacje odnośnie ograniczania kompetencji pracowników. Również dobrym rozwiązaniem antyfraudowym est stosowanie w swojej firmie (jeśli się da) czytnik kodów kreskowych, który będzie skanował nasze produkuty. Nie dość ze nasza praca będzie przebiegałą bardzo szybko, to wszystko będziemy wiedzieć o produktach.

Czytaj też jak stworzyć biuro, w którym pracownicy będą pracować z przyjemnością.

1

1 thoughts on “Jak unikać oszustw ze strony pracowników? Pomogą Ci w tym rozwiązania antyfraudowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *