Biznes
Rynek magazynowy. Jak zaczął się 2021 rok?

Rynek magazynowy. Jak zaczął się 2021 rok?

Rok 2020 był czasem zaskoczenia i wyzwań z powodu COVID-19. Wiele branż bardzo ucierpiało, a nawet zostało dotkniętych kryzysem. Są jednak takie, które prosperują bardzo dobrze – jak m.in. IT, e-commerce, logistyka oraz nieruchomości, w tym magazyny.

2020 rok – rekordowy w historii rynku magazynowego

W 2020 roku popyt brutto wyniósł prawie 5,24 mln m kw. Był to historycznie wysoki wynik w historii tej branży. Rynek magazynowy okazał się najbardziej odporny na negatywne skutki pandemii. Polska jest w czołówce najbardziej aktywnych rynków magazynowych na terenie Europy.

Największa podaż powierzchni magazynowych to około 20 mln 680 tys. m kw. Głównie zajmowały one tereny Warszawy I oraz II oraz tereny sąsiedzkie. Największym obiektem magazynowym wybudowanym w 2020 roku jest Panattoni A2 Warsaw Park (Grodzisk) w strefie Warszawa II.

Mimo to na znaczeniu zyskały także inne lokalizacje – m.in. Polska Centralna, Dolny Śląsk czy Górny Śląsk. Jednak nie tylko one zyskują na popularności. Inne tereny też cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze względu na niższe stawki najmu i większy wybór magazynów czy hal produkcyjnych.

Magazyny w Białymstoku i na innych terenach też budzą zainteresowanie

Aktywność na rynku powierzchni magazynowych wciąż jest wysoka. Polski rynek wywołuje duże zainteresowanie przedsiębiorców, m.in. z branży e-commerce, logistyki czy produkcji. Wśród rozwojowych lokalizacji jest też m.in. jak Wschód (magazyny w Białymstoku, Rzeszowie czy Lublinie), Trójmiasto, Bydgoszcz, Szczecin czy Zielona Góra. Tereny te mają bardzo dużo zalet – jak na przykład dobra infrastruktura drogowa czy dostępność gruntów oraz wykwalifikowanej kadry.

Powierzchnie magazynowe w Białymstoku lub Szczecinie czy hale produkcyjne w Opolu lub Rzeszowie także cieszą się rosnącą popularnością wśród najemców, mimo że nie są to czołowe inwestycje. Najwięcej realizowanych jest w strefie Warszawa II, na Górnym Śląsku oraz w Trójmieście. W 2021 roku planowane są kolejne inwestycje.

Branża magazynowa w Polsce cały czas prężnie się rozwija

W raporcie AXI IMMO, „Polski Rynek Powierzchni Magazynowych w I poł. 2021 roku”, znajdujemy potwierdzenie, że branża magazynowa cały czas prężnie się rozwija. Nowe parki magazynowe oraz mniejsze obiekty powstają w całej Polsce – są to m.in. hale produkcyjne i powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Białystok, Toruń czy Rzeszów też zyskały na popularności, głównie wśród mniejszych firm, które nie potrzebują ogromnych terenów w najbardziej pożądanych strefach.

1

1 thoughts on “Rynek magazynowy. Jak zaczął się 2021 rok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *