Biznes
Protetyka stomatologiczna – czym się zajmuje?

Protetyka stomatologiczna – czym się zajmuje?

Protetyka przywraca uśmiech. Jest to dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem uzębienia oraz poprawą wyglądu zębów. Protetycy stosują uzupełnienia ruchome lub stałe. Kompletność zgryzu jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, brak zębów może powodować ból, problemy z jedzeniem, a nawet deformację całej szczęki.

Braki uzębienia to nie tylko estetyka

Niestety nadal dla wielu osób liczą się głównie zęby przednie i to im poświęcają najwięcej uwagi, jednak ważne są wszystkie elementy uzębienia. Nawet najmniejsze ubytki mogą prowadzić do problemów z żuciem, jedzeniem. Zęby tworzą swoisty system, który dobrze funkcjonuje tylko, wtedy kiedy jest kompletny. Ubytki powodują problemy z jedzeniem, zęby zaczynają się przesuwać, czasem pojawia się ból. Poważne braki w uzębieniu w skrajnych przypadkach mogą powodować zanik kości, dziąseł, deformację szczęki. Niekompletny zgryz jest także przyczyną obniżenia samooceny, która determinuje wszystkie aspekty życia.

Protezy zębowe – rodzaje

Głównym zadaniem protetyki jest uzupełnianie niekompletnego zgryzu. Odbudować ubytki można za pomocą:

  • protez ruchomych – osiadających i szkieletowych,
  • protez stałych.

Protezy zębowe ruchome dzielą się na częściowe oraz całkowite, stosowane w przypadku bezzębia. Wśród protez częściowych wyróżniamy osiadające (trzymające się na błonie śluzowej) oraz szkieletowe (opierające się na implantach lub własnych zębach).

Protezy całkowite to głównie protezy akrylowe, osiadające. Są bardzo popularne ze względu na przystępną cenę.

Wśród protez stałych można wyróżnić:

  • implanty,
  • wkłady koronowe,
  • most.

Implanty pozwalają na całkowitą odbudowę uzębienia. Ząb tworzony jest na tytanowym wkładzie umieszczonym w dziąśle. Odbudowa następuje za pomocą koron. Implanty to bardzo dobre rozwiązanie, ale jego główną wadą jest wysoka cena.

Wkłady koronowe stosowane są do odbudowy zęba w przypadku dużych ubytków, spowodowanych próchnicą lub np. złamaniem.

Mosty składają się z koron osadzonych na zębach, mogą być uzupełnieniem kilku, a nawet kilkunastu zębów.

Protetycy potrafią także poprawić wygląd uśmiechu poprzez zastosowanie licówek, czyli cienkich płytek ceramicznych. Taka metoda stosowana jest m.in. w przypadku licznych przebarwień, uszczerbków, szpar, nieestetycznego kształtu.

Protetyka Tychy

Protetyka Tychy oferuje usługi pozwalające na odzyskanie pięknego uśmiechu. Szybkie uzupełnienie ubytków jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na unikniecie nieprzyjemnych konsekwencji oraz kosztów. Długotrwałe braki powodują degradacje innych zębów, deformacje szczęki. Rodzaj protezy zębowej zależy od stanu uzębienia oraz możliwości finansowych. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego protetyka Tychy, który w szybki i fachowy sposób uzupełni braki.

Dowiedz się więcej w czym może Ci pomóc okulista z Rybnika w problemach ze wzrokiem.

1

1 thought on “Protetyka stomatologiczna – czym się zajmuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *